>Ośrodek Wypoczynkowy Wielki Błękit Danuta i Ryszard Urbańscy S.C.
>Dom Gościnny Maria
>Domki Letniskowe nad Zalewem Sulejowskim
>Baltic Korona Apartamenty
>DOMKI LETNISKOWE ,POLE NAMIOTOWE

> agroturystyka
>  dziecko
>  firma
>  niepełnosprawni
>  rodzina
>  sport
>  sylwester
>  weekend
>  zabytki
>  zdrowie

Polecamy:

Noclegi na urlop, wakacje lub wczasy nad morzem w Polsce dla Ciebie, rodzin z dzieć‡mi.

 

Wiadomości
Pod koniec maja pociągiem z lotniska w Balicach do centrum Krakowa
Autor: , data: 2006-04-14 11:19:00

We wtorek prezydent miasta oraz przedstawiciele kolei podpisali porozumienie w sprawie realizacji tego przedsięwzięcia.
"W oparciu o tę umowę do około 20 maja powinien zostać zakończony pierwszy etap inwestycji na terenach należących do miasta, co pozwoli na uruchomienie połączenia jeszcze przed wizytą papieża Benedykta XVI w Krakowie" - poinformował dziennikarzy prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Jak wyjaśnił prezes PKP Polskie Linie Kolejowe Krzysztof Celiński, w pierwszym etapie dzięki modernizacji linii kolejowej Mydlniki - Balice pociągi będą dojeżdżać z Dworca Głównego PKP do tymczasowego przystanku końcowego, oddalonego o pół kilometra pod terminala pasażerskiego na lotnisku. Dalej pasażerów dowozić będą autobusy.
Na nową linię zostaną skierowane nowoczesne szynobusy, kursujące nie rzadziej niż co pół godziny. Sama podróż pociągiem z centrum miasta na lotnisko zajmie około 20 minut. Koszt prac związanych z pierwszy etapem modernizacji (naprawa toru, wzmocnienie nawierzchni, regulacja osi toru) wyniesie około 5 mln zł. Pieniądze będą pochodzić z budżetu PKP PLK.
W drugim etapie, który ma potrwać najdłużej do połowy przyszłego roku, kolej zamierza wymienić całą nawierzchnię kolejową oraz zbudować sygnalizację i sieć trakcyjną, co będzie kosztować co najmniej 17 mln zł. Miasto zobowiązało się do wybudowania wiaduktu na ruchliwej ulicy Balickiej, dzięki czemu nowa linia bezkolizyjnie będzie się krzyżować z drogą.
W przyszłości planowana jest także budowa brakującego 450-metrowego odcinka torów wraz z kończącym je peronem na lotnisku w Balicach. Przedsięwzięcie to ma sfinansować Międzynarodowy Port Lotniczy.
Właścicielem całej linii kolejowej, częściowo znajdującej się obecnie na gminnych działkach, zostanie PKP PLK. W zamian miasto otrzyma od PKP inne nieruchomości. Operatorem linii zostanie spółka PKP Małopolski Zakład Przewozów Regionalnych.
Jak podkreślają przedstawiciele PKP, pasażerskie połączenie kolejowe lotniska w podkrakowskich Balicach z centrum miasta będzie pierwszym tego typu rozwiązaniem zastosowanym na polskim lotnisku. "To nowy segment rynku do zagospodarowania dla kolei, która chce zwiększać przewozy pasażerskie w dużych aglomeracjach" - ocenił Celiński.
Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice (MPL) jest drugim co do wielkości (po warszawskim Okęciu) portem lotniczym w Polsce oraz polskim liderem pod względem liczby tanich linii.
W tegorocznym letnim rozkładzie lotnisko będzie miało 49 regularnych połączeń do 39 miast w Europie, a także Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Wykonywać je będzie 19 przewoźników, w tym sześciu zaliczanych do tzw. tanich linii.
W zeszłym roku lotnisko odprawiło rekordową liczbę prawie 1,6 mln pasażerów, co daje prawie 90 proc. dynamikę wzrostu w porównaniu z 2004 rokiem. Prognoza na ten rok mówi o przekroczeniu granicy 2 mln pasażerów.


Inne wiadomości:
Gdzie na rower?
Stragany znikną z Mielna
Delfiny wprowadzają się do Bałtyku?
Bałtyk prawie jak Riwiera
Bukowina zbuduje termalne miasteczko wodne
Foki wracają do Bałtyku
Kraków podoba się Rosjanom
Kolejne tanie linie lotnicze będą latać do Polski
Ustka stolicą Radia BIS
Video relacja z Majówki w Mielniezaloguj | kontakt | wczasy.pl | Wczasy.pl polub nas na FB | Władysławowo
Wszelkie prawa zastrzeżone - HOGA.PL S.A. 1999-2021