Wczasy niepełnosprawnych
Autor: wczasy.pl, data: 2004-02-11 12:21:00
Wczasy niepełnosprawnych powinny być miłym wypoczynkiem.

Wczasy niepełnosprawnych powinny być miłym wypoczynkiem.  Niestety, już na początku niepełnosprawny musi zmagać się z trudnościami, począwszy od transportu, który nie zawsze jest do tego przygotowany. Dotyczy to także naszych największych przewoźników. Zarówno PKP jak i PKS nie wypadają tutaj najlepiej.
Pozostaje więc najpewniejszy - własny transport.

Na miejscu wypoczynku niepełnosprawny też nie zawsze spotyka się niezbędnymi mu udogodnieniami. Często skazany jest na przeszkody nie do pokonania.
Coraz częściej jednak władze administracyjne miejscowości wczasowych myślą o niepełnosprawnych. Coraz częściej polskie morze jest bardziej dostępne dla nich. Pojawiają się kolejne podjazdy i zjazdy na plaże. Najczęściej w tych miejscowościach, gdzie prowadzone są zabiegi rehabilitacyjne. Coraz częściej komunikacja miejska i taksówki przygotowane są do transport niepełnosprawnego gościa wczasowego.

Organizując wczasy niepełnosprawny musi więc zawęzić poszukiwania obiektu wczasowego. Niewiele obiektów ma ofertę dla wczasowiczów przykutych do wózka inwalidzkiego. Chodzi tu nie tylko o podjazdy, ale też o windy, odpowiednie wyposażenie pokoi i łazienek. Takie przystosowanie na pewno nie jest tanie, a czasami nawet kłopotliwe, ale z pewnością spotkało by się nie tylko z wdzięcznością, znacznej grupy społeczeństwa.

Wczasy osoby niepełnosprawnej, to nie tylko rehabilitacja. Tak samo jak pozostali, chcą oni wyjechać na wczasy z rodziną.  Chciałby on jednak znaleźć ofertę czasową w takiej miejscowości, gdzie przyjazne nastawienie jest zarówno po stronie obiektu, jak i władz administracyjnych miejscowości. Prosimy i apelujemy o przesyłanie nam adresów obiektów, przyjaznych niepełnosprawnym, jak i przyjaznych miejscowości. Znajdźmy miejsca nadające się do wypoczynku dla niepełnosprawnych. Z przyjemności upowszechnimy to.

Jako przykład, serwis wczasy.pl poleca miejscowość Mielno, a w nim dwa obiekty: "Syrena" i "Unitral". Obiekty są w pełni przystosowane do przyjęcia tej grupy osób.
Z obiektów tych, prosto na plażę, prowadzi długi podjazd, umożliwiający wypoczynek na tej plaży. Czasami tylko zasypywany jest przez wiatr piaskiem. W samym Mielno jest co najmniej trzy podjazdy na plażę dla niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Miejscowość nie ma znaczącej ilości schodów. Gruntownie odnowiono nawierzchnie chodników w centrum miejscowości. Szkoda, że na promenadzie, wzdłuż brzegu morza, poruszanie się na wózku jest ograniczone do kilkuset metrów.
Nie zawsze też miejscowe sklepy mają odpowiednio szerokie wejścia. Kompensuje to jednak wiele ulicznych straganów, gdzie praktycznie wszystko co potrzeba niepełnosprawnemu, można kupić.

Czekamy na  informacje o innych, przyjaznych niepełnosprawnym, miejscowościach i obiektach.
zaloguj | kontakt | wczasy.pl | Wczasy.pl polub nas na FB | Władysławowo
Wszelkie prawa zastrzeżone - HOGA.PL S.A. 1999-2022